Simona Halep a spulberat-o pe Pliskova. Românca s-a calificat în premieră în semifinale la Australian Open

1 25

Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat pentru prima dată în carieră în semifinalele Australian Open după ce a învins-o în două seturi pe Karolina Pliskova.

Calificată pentru a treia oară în carieră în sferturi de finală la Australian Open, Simona Halep a reuşit în premieră să acceadă în semifinale graţie unui joc fantastic demn de numărul unu mondial.

A început cu stângul partida cu cehoaica, fiind condusă cu 3-0, dar a reuşit o revenire senzaţională în primul set pe care l-a câştigat cu 6-3 după 38 de minute de joc.

În setul doi, Halep a dominat şi mai copios jocul, reuşind să se impună cu 6-2. Victoria şi implicit calificarea în semifinale a venit dup doar o oră 12 minute de joc, scor 6-3, 6-2.

În semifinale, Halep va juca cu nemţoaica Angelique Kerber. Accederea în semifinale la Australian Open îi asigură româncei un cec în valoare de 880.000 de dolari australieni şi 780 de puncte WTA. Astfel că Simona Halep este tot mai aproape de a câştiga primul ei turneu de Grand Slam din carieră.