Simona Halep a ratat calificarea în finala de la Sydney. Românca și-a dat din nou în petic

După un meci întins pe două zile, din cauza ploii, Simona Halep, principală favorită a turneului de la Syndey, a pierdut pe mâna ei, calificarea în finală.

simona halep - tenisSvetlana Kuzneţova, locul 25 mondial, a învins-o pe Simona Halep în trei seturi, în semifinalele turneului de la Sydney, scor 6-7(5-7), 6-4, 3-6, după două ore și 43 de minute de joc.

Românca a părut deconectată în mai multe momente cheie ale meciului, ratând calificarea într-o finală în care o aştepta o adversară modestă venită din calificări, Monica Puig din Puerto Rico, 94 WTA.

Simona Halep a irosit din nou şanse importante, în momente cruciale ale meciului, la fel cum se întâmpla la precedenta înfrângere suferită în circuit, 6-7, 1-6 cu Agnieszka Radwanska, în grupele Turneului Campioanelor când pierdea primul set de la 1-5 în tie-break.

A condus în primul set cu 5-4, dar a pierdut dramatic în tie-break cu 5-7.

Este prima înfrângere suferită de româncă în 2016, după doar trei meciuri jucate.  În primul tur de la Australian Open, Simona Halep, cap de serie numărul doi, va întâlni o jucătoare venită din calificări. Însă la felul cum se prezintă jocul româncei, sunt mari șanse ca Halep să rateze în propriul stil și la primul Grand Slam al Anului 2016.