Simona Halep a pierdut în mod dramatic în semifinale la Roma

Simona Halep a ratat sâmbătă, calificarea în premieră în finala turneului de tenis de la Roma. Românca a fost învinsă în semifinale de Carla Suarez.

simona halep eliminata la australian open 2015Favorită doi la Roma, Simona Halep a făcut un prim set al semifinalei, perfect, adjudecându-l cu 6-2, după care jocul româncei a devenit inexplicabil, haotic și plin de greșeli neforțate.

Astfel că românca a pierdut setul doi cu 3-6, iar în setul trei a pierdut în mod dramatic cu 5-7, grație propriilor erori.

Simona Halep și-a pierdut serviciul în primul set la scorul de 1-0, după care, a reușit să revină de la 0-2, la 5-2, după ce a făcut de două ori break, câștigând astfel patru puncte consecutive.

La scorul de 5-2, Halep a făcut dublă greșeală, i-a anulat ibericei trei mingi de re-break, a ratat o minge de set, după care a fructificat cea de-a doua șansă și s-a impus cu 6-2.

Halep a debutat cu break îns etul doi, după care jocul româncei a devenit ilogic.

Simona și-a pierdut lejer serviciul pe propriile greșeli. După care, la scorul de 2-1, Halep și-a pierdut din nou serviciul. Dar românca a făcut apoi re-break și din nou și-a pierdut serviciul. La scorul de 5-2, Halep i-a anulat ibericei patru mingi de set pe propriul serviciu, după care a ratat două mingi de game. Abia cu a treia minge de game, Halep a reușit să câștige pentru prima dată pe propriul serviciu, în setul doi. La 5-3, Halep a ratat o minge de re-break și iberica a a câștigat setul doi cu 6-3.

Halep a continuat să joace haotic și în setul trei, pierzându-și serviciu chiar în debut. A reușit apoi să facă re-break și să egaleze scorul la 1-1. După care, din nou, Halep și-a pierdut serviciul. Și din nou, Simona Halep a reușit să facă re-break și să egaleze scorul la 2-2. Și pentru a treia oară consecutiv, Simona Halep și-a pierdut serviciul în setul trei. Și pentru a treia oară consecutiv, Halep a reușit să facă re-break și să egaleze scorul la 3-3. Scor la care, Simona Halep și-a pierdut din nou serviciul, de astă dată la zero.  Și din nou, românca a izbutit să facă re-break și să egaleze din nou scorul, la 4-4. la acest scor, Halep i-a anulat ibericei două mingi de un nou re-break. Și în cele din urmă, pentru prima dată în setul trei, Halep a reușit să-și facă serviciul. A venit apoi rândul ibericei să-și facă pentru prima dată serviciul în setul trei, iar scorul a devenit 5-5. Scor la care Halep și-a pierdut iar serviciul.La 6-5, Halep i-a anulat ibericei două mingi de meci, după care românca a ratat o minge de 6-6.

În cele din urmă, iberica și-a făcut serviciul și a câștigat partida, după două ore și 30 de minute de joc.

Calificarea în semifinală la turneul din Roma îi asigură Simonei Halep un cec în valoare de 99.870 de euro și 350 puncte WTA.

A fost cea de-a șasea semifinală jucată de Halep în 2015, după cele de la Schenzhen, Dubai, Indian Wells, Miami și Stuttgart. Pe primele trei le-a câștigat iar pe următoarele trei le-a pierdut în mod dramatic.