Simona Halep a învins-o pe Sara Errani și s-a calificat în semifinale la Qatar Open

Simona Halep a defilat în sfertul de finală disputat cu Sara Errani și s-a calificat fără emoții în semifinalele probei de simplu feminin de la Qatar Open 2014.

simona halep us open 2013Victorie fabuloasă, reușită vineri seară, de Simona Halep în partida cu italianca Sara Errani, favorita numărul patru a turneului de simplu feminin de la Doha.

Simona Halep a răzbunat-o pe Monica Niculescu și a învins-o în două seturi, pe Errani. Italianca a câștigat doar două game-uri în fața lui Halep, în setul inaugural, ca mai apoi românca să-și adjudece la zero setul doi.

Simona Halep a câștigat partida cu Sara Errani cu scorul de 6-2, 6-0, după doar 53 de minute de joc.

În semifinale, Simona Halep va juca cu învingătoarea din  sfertul de finală disputat de Yanina Wickmayer și Agnieszka Radwanska.

Pentru calificarea în semifinale la Doha, Simona Halep are asigurat un cec în valoare de 110.100 de dolari și 350 de puncte WTA.

Simona Halep este singura româncă rămasă pe tabloul principal la Doha, după ce azi, Monica Niculescu a fost eliminată în sferturi și la dublu feminin, unde făcea pereche cu Klara Zakopalova.