Simona Halep a defilat la Roma. S-a calificat fără emoții în semifinalele turneului italian

Pentru a treia oară în carieră, Simona Halep se califică în semifinalele competiției de la Roma. A învins-o în două seturi pe estonianca Anett Kontaveit.

halep simonaSimona Halep a început cu break partida de tenis cu Anett Kontaveit. A condus cu 3-0 și după 35 de minute de joc, românca s-a impus cu 6-2 în primul set.

Românca a debutat cu break și în setul doi, conducând cu 2-0 scor la care a ratat trei mingi de al doilea break.

După o oră și 20 de minute de joc, Halep și-a adjudecat victoria în două seturi, scor 6-2, 6-4.

Pentru calificarea în semifinale, Simona Halep și-a asigurat un cec în valoare de  115,170 euro și 350 de puncte WTA.

În semifinale, Halep va juca cu învingătoarea sfertului de finală disputat de Kiki Bertens cu Daria Gavrilova.