Simona Halep a defilat la Miami în partida cu Anett Kontaveit

Simona Halep, locul cinci mondial, a obţinut luni dimineaţă în turul trei la Miami, o vitotirie senzaţională în partida cu Anett Kontaveit. Pe terenul de tenis a fost o singură jucătoare: Halep. Românca a defilat de la început până la sfârşitul partidei.

simona halep montrealRomânca a făcut break în debutul partidei, apoi a preluat conducerea cu 2-0, 3-1, iar la 5-3 a ratat trei mingi de set pe serviciul estoniencei. Halep a reuşit să îşi adjudece primul set cu 6-3, după 30 de minute de joc, cu cea de-a patra minge de break.

Halep a început excelent şi setul doi reuşind break la zero la scorul de 1-0, şi a înceiat setul cu 6-0 tot pe serviciul adversarei.

Simona Halep şi-a adjudecat victoria după doar 55 de minute de joc. A fost un fel de antrenament oficial cu public.

În optimi de finală, Simona Halep va juca cu australianca Samantha Stosur, locul 19 mondial.

Prezentă pe tabloul principal pentru al şaselea an consecutiv, Simona Halep a obţinut cel mai bun rezultat la Miami în 2015, calificarea în semifinale unde a fost învinsă de Serena Williams în trei seturi.

Calificarea în optimi de finală la Miami îi asigură lui Halep un cec în valoare de 77,265 dolari şi 120 puncte WTA.