Simona Halep s-a calificat în optimi la turneul din Tokyo

Simona Halep a reușit să se califice marți, în optimile de finală ale turneului WTA Premeir de la Tokyo, după ce a învins-o pe Andrea Petkovic.

simona halep us open 2013Simona Halep a acces marți, în turul trei la simplu feminin în cadrul turneului WTA Premier de la Tokyo. Românca a reușit o partidă mai bună decât cea din primul tur, unde a fost cât pe ce să fie eliminată de rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova.

Simona Halep a început bine partida cu nemțoaica, reușind să facă brake încă din debutul primului set. A condus cu 2-0, 4-3, dar soarta setului s-a decis abia în tie-break. Unde, românca a avut nervii mai tari și a reușit să se impună cu 7-4. Românca și-a adjudecat primul set la capătul unui joc plin de suspans ce a durat o oră și 15 minute.

Halep a prins curaj după un prim set extrem de dificil și a făcut brake în setul doi pe primul serviciu al nemțoaicei. Însă a început să se repete situația din primul set, când jucătoarele și-au pierdut pe rând serviciul. Din fericire, Simona Halep a reușit să își adjudece setul doi cu 6-3. calificându-se astfel în optimi după o oră și 54 de minute de joc.

În turul trei, Halep va juca cu învingătoarea partidei disputată de Victoria Azarenka și Venus Williams.

Pentru accederea în optimi, Simona Halep și-a asigurat un cec în valoare de 24.300 de dolari și 125 puncte WTA.

În optimi s-a calificat și Sorana Cîrstea, etapă în care va juca cu rusoaica Svetlana Kuznetsova.