Serena Williams, eliminată în optimi de finală la Australian Open de Ana Ivanovic

Eliminare bombă la Australian Open. Liderul mondial al clasamentului de tenis feminin, Serena Williams a fost eliminată în mod surprinzător, în optimi de sârboaica Ana Ivanovic.

serena williams - australian openSerena Williams părăsește turneul de tenis de la Australian Open, în mod cu totul surprinzător, după ce a fost eliminată în optimi de finală la Australian Open de Ana Ivanovic.

Dacă în 2013, coșmarul lui Williams, s-a numit Sloane Stephens, care a eliminat-o în sferturile de finală, azi, sârboaica o trimite acasă și mai devreme.

Ana Ivanovic a pierdut primul set cu americanca, cu scorul de 4-6, dar a revenit fantastic în joc, reușind să câștige următoarele două seturi cu 6-3, 6-3, producând marea surpriză de la Australian Open 2014.

În sferturile de finală, Ana Ivanovic va avea o adversară mult mai lejeră decât americanca, urmând să joace cu învingătoarea partidei disputată de Casey Dellacqua și Eugenie Bouchard.

Accederea în sferturile de finală la Australian Open, îi va asigura sârboaicei 430 puncte WTA și 270.000 de dolari.