Serena Williams a câștigat pentru a șasea oară în carieră, trofeul la US Open

Serena Williams a cucerit duminică, pentru al treilea an consecutiv, și pentru a șasea oară în carieră, turneul de Grand Slam de la US Open. Americanca își trece astfel în palmares cel de-al 18-lea trofeul de Grand Slam la simplu feminin.

serena williams - us oepn 2014Serena Williams a învins-o categoric și fără drept de apel, în două seturi, scor 6-3, 6-3, pe daneza Caroline Wozniacki, duminică, în finala de simplu feminin de la US Open 2014.

Serena Williams a reușit să-și treacă în palmares la cei 33 de ani ai săi, cel de-al 18-lea trofeu de Grand Slam. Americanca a fost cea care a controlat partida, a fost agresivă și a plimbat-o pe daneză pe tot terenul.

Serena Williams și-a adjudecat primul set al finalei cu daneza Caroline Wozniacki, cu scorul de 6-3, după 40 de minute de joc. Daneza a ratat o primă minge de brake în debutul finalei, apoi și-a pierdut serviciul, fiind condusă cu 2-0, scor la care a făcut re-brake. Cele două și-au pierdut pe rând serviciul de încă trei ori, ca apoi la scorul de 4-2, Serena Williams să își consolideze brake-ul iar mai apoi, daneza a izbutit să își câștige pentru prima dată serviciul.

Serena Williams a debutat cu brake în setul doi, după care făcut 2-0 pe propriul serviciu. Ca mai apoi să încheie meciul pe serviciul danezei, cu scorul de 6-3. După o oră și 15 minute de joc, Serena și-a adjudecat partida și de bucurie, s-a prăbușit pe ciment și a izbucnit în lacrimi.

Este cea de-a opta finală de simplu feminin pe care Serena Williams o joacă pe cimentul de la US Open, și pentru a șasea oară când iese câștigătoare. În 2001 și 2011, americanca a pierdut finala de la US Open.

La cele 18 titluri de Grand Slam la simplu se adaugă și cele 13 trofee cucerite la dublu feminin alături de sora ei, Venus.

Caroline Wozniacki a bifat a doua sa finală de Grand Slam din carieră, prima fiind jucată și pierdută în 2009, în fața belgiencei Kim Clijsters.

Serena Williams va încasa 2000 de puncte WTA și un cec în valoare de 3 milioane de dolari pentru adjudecarea trofeului. În timp ce Caroline Wozniacki va primi 1300 puncte și un cec în valoare de 1.450.000 de dolari.