Breaking news

S-au tras la sorţi grupele Mondialului de Fotbal din 2014

loading...

Vineri, în staţiunea de lux Costa do Sauipe, situată pe malul Oceanului Atlantic, a avut loc tragerea la sorţi a grupelor Cupei Mondiale din 2014, care va avea loc în Brazilia.

tragere la sorti mondial braziliaÎn urma tragerii la sorţi care a fost condusă de secretarul general al FIFA, Jérôme Valcke, meciul de deschidere al turneului final se va disputa între Brazilia şi Croaţia.

Spania va începe ediţia 2014 a Cupei Mondiale cu un meci împotriva Olandei, la Salvador, pe 13 iunie.

Grecia, echipa care a eliminat România la baraj, a fost trimisă în grupa C, una accesibilă, în care va juca împotriva Columbiei, Costei de Fildeş şi Japoniei.

Grupa D se anunţă cea mai echilibrată şi cea mai dificilă. Trei campioane mondiale, care au cucerit împreună şapte titluri supreme – Uruguay, Anglia şi Italia – se vor lupta pentru primele două locuri, în timp ce Costa Rica va juca rolul outsider-ului.

Sorţii au fost blânzi pentru naţionala Franţei, echipa antrenată de Didier Deshamps urmând să întâlnească Elveţia, Ecuador şi Honduras în grupa E.

Faza grupelor se va desfăşura în perioada 12-26 iunie, primele două clasate în fiecare grupă calificându-se în optimile de finală, ce vor începe la 28 iunie.

Cupa Mondială din 2014 va avea loc în perioada 12 iunie-13 iulie, în Brazilia. Competiţia se va încheia pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro, la 13 iulie.

Programul complet al fazei grupelor este următorul:

12 iunie: Grupa A: Brazilia – Croaţia, la Sao Paulo, la ora 23.00, ora României;

13 iunie: Grupa A: Mexic – Camerun, la Natal, ora 19.00; Grupa B: Spania – Olanda, la Salvador, ora 23.00, Chile – Australia, la Cuiaba, ora 01.00 (ora 18.00 în Brazilia);

14 iunie: Grupa C: Columbia – Grecia, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa D: Uruguay – Costa Rica, la Fortaleza, ora 22.00; Grupa C: Coasta de Fildeş – Japonia, la Recife, ora 01.00;

15 iunie: Grupa D: Anglia – Italia, la Manaus, ora 04.00; Grupa E: Elveţia – Ecuador, la Brasilia, ora 19.00, Franţa – Ungaria, la Porto Alegre, ora 22.00; Grupa F: Argentina – Bosnia-Herţegovina, la Rio de Janeiro, ora 01.00;

16 iunie: Grupa G: Germania – Portugalia, la Salvador, ora 20.00; Grupa F: Iran – Nigeria, la Curitiba, ora 23.40; Grupa G: Ghana – SUA, la Natal, ora 01.00;

17 iunie: Grupa H: Belgia – Algeria, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa A: Brazilia – Mexic, la Fortaleza, ora 22.00; Grupa H: Rusia – Coreea de Sud, la Cuiaba, ora 01.00;

18 iunie: Grupa B: Australia – Olanda, la Porto Alegre, ora 19.00; Grupa A: Camerun – Croaţia, la Manaus, ora 22.00; Grupa B: Spania – Chile, la Rio de Janeiro, ora 01.00;

19 iunie: Grupa C: Columbia – Coasta de Fildeş, la Brasilia, ora 19.00; Grupa D: Uruguay – Anglia, la Sao Paulo, ora 22.00; Grupa C: Japonia – Grecia, la Natal, ora 01.00;

20 iunie: Grupa D: Italia – Costa Rica, la Recife, ora 19.00; Grupa E: Elveţia – Franţa, la Salvador, ora 23.00; Honduras – Ecuador, la Curitiba, ora 02.40;

21 iunie: Grupa F: Argentina – Iran, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa G: Germania – Ghana, la Fortaleza, ora 22.00; Grupa F: Nigeria – Bosnia-Herţegovina, la Cuiaba, ora 01.00;

22 iunie: Grupa H: Coreea de Sud – Algeria, la Porto Alegre, ora 19.00; Grupa G: SUA – Portugalia, la Manaus, ora 22.00; Grupa H: Belgia – Rusia, la Rio de Janeiro, ora 01.00;

23 iunie: Grupa B: Australia – Spania, la Curitiba, ora 20.40; Olanda – Chile, la Sao Paulo, ora 19.00; Grupa A: Camerun – Brazilia, la Brasilia, ora 23.00; Croaţia – Mexic, la Recife, ora 23.00;

24 iunie: Grupa D: Italia – Uruguay, la Natal, ora 19.00; Costa Rica – Anglia, la Belo Horizonte, ora 19.00; Grupa C: Japonia – Columbia, la Cuiaba, ora 23.00; Grecia – Coasta de Fildeş, la Fortaleza, ora 23.00.

25 iunie: Grupa F: Nigeria – Argentina, la Porto Alegre, ora 19.00; Bosnia-Herţegovina – Iran, la Salvador, ora 20.00; Grupa E: Honduras – Elveţia, la Manaus, ora 23.00; Ecuador – Franţa, la Rio de Janeiro, ora 23.00;

26 iunie: Grupa G: SUA – Germania, la Recife, ora 19.00; Portugalia – Ghana, la Brasilia, ora 19.00; Grupa H: Coreea de Sud – Belgia, la Sao Paulo, ora 23.00; Algeria – Rusia, la Curitiba, ora 00.40.

loading...

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata