Roxana Bîrcă, campioană mondială universitară la 5000 de metri

Românca Roxana Bîrcă este noua campioană mondială universitară, atleta a obţinut joi seară, la Kazan, medalia de aur în proba de 5000 de metri.

roxana bircaRoxana Bîrcă a reușit să alerge cei 5000 de metri în 15 minute, 39 de secunde și 76 de sutimi, reușind totodată și cea mai bună performanță a sezonului.

Asemeni marii campioane olimpice și mondiale, Gabriela Szabo, atleta Roxana Bîrcă a făcut o cursă superbă, atacând pe ultimii metri ai probei, fără speranţe pentru adversare.

Medalia de argint a revenit rusoaicei Olga Kolovkina – 15’43″77/100, iar cea de bronz a fost câştigată de japoneza Ayuko Suzuki – 15’51″47/100.

Cealaltă atletă româncă participantă la 5.000 m, Cristina Frumuz, a sosit a 8-a, în 16’39″07/100.

Este cea de-a doua medalie de aur cucerită de România, azi, după aurul câștigat de Ștefan Gheorghiță la lupte libere.

Tot azi, Cristina Camelia Toma a cucerit medalia de bronz al triplusalt. Astfel că palmaresul României până azi, la Universiada de vară de la Kazan este de șase medalii, două de aur și patru de bronz.