Românii au domniat autoritar internaționalele de gimnastică

11 din cele 12 titluri puse în joc în cadrul Campionatelor Internaționale de Gimanstică din România au fost câștigate de gimnaștii români.

gimnasticaÎn ultimele finale pe aparate, disputate duminică la Sala Polivalentă la Internaţionalele României de gimnastică artistică, Ana Porgras s-a impus la bârnă, Diana Chelaru la sol, în timp ce Alin Jivan a fost primul la sărituri, iar Adrian Bucuru a câştigat la bară fixă.

În finala de la bârnă, Ana Porgras s-a clasat pe primul loc cu 15,250 puncte, urmată de Amelia Racea – 15,150 şi Diana Chelaru – 14,550. La sol, Diana Chelaru s-a impus cu 14,775 puncte, podiumul fiind completat de Ana Porgras – 14,650 şi turcoaica Goksu Uctaş – 13,875.

La masculin, Alin Jivan a câştigat finala la sărituri cu 15,900, urmat de vicecampionul mondial Flavius Koczi – 15,175 şi de bulgarul Aleksandar Batinkov – 14,537. La bară fixă s-a impus Adrian Bucur cu 14,550 puncte, care i-a devansat pe Ovidiu Buidoso – 14,500 şi bulgarul Aleksandar Batinkov – 14,175.

Singura victorie a unui străin la Internaţionalele României s-a consemnat la paralele, unde grecul Dimitrios Markousis a fost primul cu 14,500, urmat de Cosmin Iancu – 14,350 şi elveţianul Kevin Rossi – 13,850.

În primele finale de sâmbătă, Flavius Koczi, campion internaţional la individual compus, a câştigat finala de la cal cu mânere cu 14,250 puncte, la mare distanţă de Ovidiu Buidoso – 13,725 şi de turcul Ferhat Arican – 13,400. La inele, Alin Jivan s-a clasat pe primul loc cu 14,800, urmat de Cosmin Iancu – 14,500 şi de grecul Dimitrios Markousis – 14,200. La sol, Vlad Cotuna s-a impus cu cea mai mare notă din finalele de sâmbătă, 15,250. Pe podium au mai urcat grecul Dimitrios Makousis – 15,050 şi bulgarul Aleksandar Batinkov – 13,975.

În finalele feminine, Ana Porgras a ocupat primul loc la paralele cu 14,800, urmată de Raluca Haidu – 14,300, campioana de la individual compus, şi britanica Laura Edwards – 13,275. La sărituri, favorita Diana Chelaru a câştigat clar întrecerea cu 14,480, urmată de turcoaica Uctas Goksu – 13,590 şi de bulgara Ralitsa Mileva – 13,140.

Internaționalele de Gimnastică s-au desfășurat pentru prima dată în Sala Polivalentă din București, și a reprezentat o bună ocazie de verificare pentru loturile naționale de ginastică,  înaintea Campionatelor Europene de Gimanstică din Anglia din luna mai.