România se întoarce acască cu mâna goală de la Soci

loading...

România nu a câștigat nicio medalie la Jocurile Olimpice de Iarnă, găzduite timp de 17 zile de orașul Soci din Rusia.

romania olimpiada soci 2014Niciunul din cei 24 de sportivi români care au participat la Jocurile Olimpice de la Soci, nu au reușit să cucerească vreo medalie. Cea mai bună clasare pentru sportivii români la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, a fost locul 17 ocupat de echipajele feminin și masculin la bob-2.

Din păcate, nu toți sportivii români au apucat să evolueze la Soci. Echipajul masculin de sanie dublu, format din Radu Nicolae Șovaială (pilot) și Alexandru Teodorescu (copilot), s-a răsturnat în timpul primei manșe de pregătiri, iar sania a fost avariată.

În urmă cu patru ani, la Vancouver, delegația României era cuprinsă din 29 de sportivi, iar cea mai bună clasare a fost locul 10, prin ștafeta feminină de biatlon, și două poziții 11 (bob-2 și biatlonista Eva Tofalvi).

România a participat la aproape toate edițiile Jocurilor Olimpice de iarnă, excepție făcând prima ediție, din 1924, și cea din 1960. La competiția din 1968, de la Grenoble (Franța), România a cucerit singura sa medalie din istoria participărilor la JO de iarnă, bronz prin echipajul de bob-2 persoane, alcătuit din Ion Panțuru și Nicolae Neagoe.

Delegația României la Soci:

SCHI ALPIN (3 sportivi): Alexandru George Barbu (slalom uriaș și slalom special), Ioan Valeriu Achiriloaie (coborâre), Ania Monica Germaine Caill (slalom super-uriaș, slalom special, combinată alpină); antrenor: Sebastian Barbu.

SCHI FOND (3): Timea Sara, Paul Constantin Pepene, Florin Daniel Pripici; antrenor: Ioan Lungociu și Daniel Borca.

BIATLON (2): Eva Tofalvi, Cornel Dumitru Puchianu; antrenori: Simon Marton și Vasile Gheorghe.

SĂRITURI CU SCHIURILE (1): Sorin Iulian Pîtea; antrenor: Florin Spulber.

PATINAJ ARTISTIC (1): Zoltan Kelemen; antrenor: Gheorghe Chiper.

SKELETON (2): Dorin Dumitru Velicu, Maria Marinela Mazilu; antrenori: Florin Bucur și Marius Tomiță Ene.

SANIE (4): Valentin Crețu (simplu masculin, ștafeta), Nicolae Radu Șovăială și Alexandru Teodorescu (dublu sanie masculin, ștafeta), Raluca Strămăturaru (simplu feminin, ștafetă); antrenori: Sorina Țicu și Eugen Radu.

BOB (8): Nicolae Istrate și Florin Cezar Crăciun (echipajul de dublu masculin), Andreas Paul Neagu, Paul Septimiu Muntean, Dănuț Ion Moldovan, Bogdan Otavă (echipajul de 4 masculin), Maria Adela Constantin și Andreea Grecu (echipajul de dublu feminin); antrenori: Paul Neagu (feminin), Iulian Daniel Pacioianu și Silviu Dan Scurtu (masculin).

Delegația i-a mai cuprins pe medicii Delia Iacob, Tatiana Arișanu și Dan Florin Tanase, coordonator al personalului medical, iar lotul de schi a fost însoțit de Puiu Gașpar, oficial, și Norbert Fancsali, masor.

Rusia s-a clasat pe primul loc, cu cele mai multe medalii câștigate, 13 medalii de aur, 11 de argint și 9 de bronz, fiind urmată Norvegia (11-5-10) și Canada (10-10-5).

Rezultatele sportivilor români la JO de la Soci:
locul 17 — bob-2 masculin (Florin Cezar Crăciun, Nicolae Istrate)
locul 17 — bob-2 feminin (Maria Constantin, Andreea Grecu)
locul 20 — Maria Marinela Mazilu: skeleton
locul 21 — Eva Tofalvi: biatlon — individual
locul 21 — Eva Tofalvi: biatlon — start în bloc
locul 21 — Alexandru Barbu: schi alpin — slalom
locul 21 — Daniel Pripici: schi fond — sprint clasic (echipe)
locul 21 — Paul Pepene: schi fond — sprint clasic (echipe)
locul 22 — Ania Monica Germaine Caill: schi alpin — combinata alpină
locul 22 — Eva Tofalvi: biatlon — sprint
locul 23 — Zoltan Kelemen: patinaj artistic — individual masculin
locul 24 — bob-4 masculin (Andreas Paul Neagu, Florin Crăciun, Paul Septimiu Muntean, Dănuț Ion Moldovan)
locul 25 — Dorin Dumitru Velicu: skeleton
locul 26 — Eva Tofalvi: biatlon — urmărire
locul 29 — Valentin Crețu: sanie
locul 30 — Ania Monica Germaine Caill: schi alpin — slalom super-uriaș
locul 30 — Cornel Puchianu: biatlon — sprint
locul 30 — Raluca Strămăturaru: sanie
locul 45 — Sorin Iulian Pîtea: sărituri cu schiurile — trambulină normală (calificări)
locul 46 — Ioan Valeriu Achiriloaie: schi alpin — coborâre
locul 47 — Corneliu Puchianu: biatlon — urmărire
locul 48 — Alexandru Barbu: schi alpin — slalom uriaș
locul 48 — Paul Pepene: schi fond — schiatlon 30 km
locul 49 — Timea Sara: schi fond — sprint
locul 51 — Ania Monica Germaine Caill: schi alpin — slalom uriaș
locul 51 — Sorin Iulian Pîtea: sărituri cu schiurile — trambulina mare (calificări)
locul 60 — Corneliu Puchianu: biatlon — individual
locul 60 — Timea Sara: schi fond — schiatlon 15 km
locul 62 — Paul Pepene: schi fond — 15 km stil clasic
locul 62 — Timea Sara: schi fond — 10 km stil clasic
locul 65 — Paul Pepene: schi fond — sprint
locul 68 — Daniel Pripici: schi fond — sprint.

 

697 0
loading...
No Comment

Lasă un comentariu

*

*