România, victorie clară cu Lituania în Liga Națiunilor. Tricolorii urcă pe locul doi!

România a învins sâmbătă, cu un scor clar, Lituania, în Grupa a 4-a din Seria C a Ligii Naţiunilor, pe Stadionul ”Ilie Oană” din Ploieşti. Partida s-a desfășurat fără spectatori din cauza sancțiunii dictate de UEFA.

România s-a impus prin golurile marcate de George Puşcaş n minutul 7, Claudiu Keşeru în minutul 47 şi Nicolae Stanciu în minutul 65.

Tricolorii au dominat meciul de la un capăt la altul, având şi o bară, în timp ce raportul şuturilor pe poartă a fost de 8-0.

Cosmin Contra i-a oferit şansa debutului la naţională lui Ianis Hagi, fiul celui mai bun fotbalist român din toate timpurile, Gheorghe Hagi.

România a urcat pe locul secund după acest succes şi va juca un meci decisiv pentru această poziţie, marţi, la Podgorica, cu Muntenegru.