Breaking news

România va fi reprezentată la Jocurile Olimpice de la Londra de 104 sportivi

loading...

Delegația sportivă a României la Jocurile Olimpice de vară de la Londra numără 104 membrii, cu doi mai mult față de cea de la Beijing.

Comitetul Olimpic și Sportiv Român a decis lista finală cu sportivii români care vor face deplasarea la Londra pentru Olimpiada care va începe pe 27 iulie.

Cel mai numeros lot este cel de la atletism care numără 17 sportivi. Șanse foarte mari la medaliile de aur o au cele cinci gimnaste care vor merge la Londra.

La nataţie vor face deplasarea: Camelia Potec, Norbert Trandafir, Dragos Agache şi Alexandru Coci.

La polo suntem reprezentați de 13 jucători: Stoenescu Dragoş Constantin, Radu Cosmin Alexandru, Negrean Tiberiu, Diaconu Nicolae Virgil, Iosep Andrei Ionuţ, Buşilă Andrei Dan, Chioveanu Mihnea, Matei Guiman Alexandru Barabas, Goanţa Dimitri, Georgescu Ramiro, Ghiban Alexandru Andrei,  Kadar Kalman Janos şi Drăguşin Mihai Eduard.

La box, pugiliştii Andrei Bogdan Juratoni şi Mihaela Lăcătuş.

La kaiac-canoe, lotul va fi format din 11 sportivi – kaiacistele Irina Lauric şi Iuliana Paleu, kaiaciştii Ionel Gavrilă, Ştefan Vasile, Toni Ioneticu, Traian Neagu, Ionuţ Alexandru Mitrea şi Bogdan Mada, respectiv canoiştii Dumitrescu Lazăr Liviu Alexandru, Victor Mihalachi şi Iosif Chirilă.

La canotaj, lotul va fi alcătuit din: Grigoraş Cristina, Mironcic Eniko, Lupaşcu Camelia, Cogianu Roxana Gabriela, Cojocariu Adelina Maria, Rotaru Ioana, Albu Nicoleta, Gidoiu Talida Teodora, Dorneanu Irina, Andrunache Georgeta, Susanu Viorica, Cozmiuc Marius Vasile, Palamariu Alexandru George, Pîrghie Cristi Ilie, Curuea Florin, două rezerve, Boghian Andreea Nicoleta şi Strungaru Ionel.

La ciclism vom fi reprezentaţi de Andrei Nechita.

La scrimă, lotul va fi format din opt sportive şi sportivi: Ana Maria Florentina Brânză, Anca Maroiu, Simona Cristina Gherman, Rareş Eugen Dumitrescu, Gelu Florin Zalomir, Cosmin Hancianu, Radu Horea Daraban, Pascu Bianca Alexandra, două rezerve – Loredana Dinu  (spadă) şi Alexandru Siriteanu (sabie).

La gimnastică, zece sportive şi sportivi: Cătălina Ponor, Sandra Izbaşa, Raluca Haidu, Diana Bulimar, Larisa Iordache, Flavius Koczi, Ovidiu Buidoso, Marius Berbecar, Cristian Bataga şi Vlad Cotuna.

La judo vor face deplasarea şase sportive şi sportivi: Alina Dumitru, Corina Căprioriu, Andreea Ştefania Chiţu, Dan Gheorghe Fasie, Vlăduţ George Simionescu şi Daniel Brata.

La tir vor merge Lucia Liliana Mihalache şi Alin George Moldoveanu.

La tenis de masă, lotul va fi format din performerii Elisabeta Samara, Daniela Dodean şi Adrian Crişan.

La tenis vor concura: Irina Camelia Begu, Monica Niculescu, Sorana Cîrstea, Simona Halep, Horia Tecău şi Adrian Ungur.

La haltere echipa va fi formată din Roxana Cocoş, Răzvan Martin, Gabriel Sîncrăian şi Florin Ionuţ Croitoru.

La lupte vom fi reprezentaţi de doi sportivi, Alin Ciurariu Alexuc şi Daniel Rareş Chintoan.

La atletism, vom fi reprezentați de 17 sportivi: Nicoleta Grasu, Claudia Nicoleta Ştef, Bianca Perie, Cristina Bujin, Esthera Petre, Lidia Şimon, Constantina Dita Tomescu, Andreea Ograzeanu, Bianca Denisa Razor, Mirela Lavric, Angela Moroşanu, Ancuţa Bobocel, Elisabeta Bîrca, Viorica Ţigău, Marius Iulian Cocioran şi Viorel Marius Ionescu.

Cei 104 sportivi, vor fi însoțiți de 57 de antrenori, medici și oficiali.

 

loading...

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata