România s-a calificat la Mondialul de Handbal Masculin Under-21 din 2015

Echipa națională de tineret a României s-a calificat duminică, la Campionatul Mondial de handbal masculin Under-21 din 2015, desfășurat în Brazilia.

handbal romaniaPentru a doua oară consecutiv, handbaliștii români vor merge la turneul final. România a învins Slovenia cu scorul de 27-26 (15-17), duminică, în Sala Trivale din Pitești, în ultimul meci din Grupa a 6-a a preliminariilor.

Echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă a reușit o calificare dramatică. Adrian Rotaru a reușit să obțină calificare cu un gol marcat în ultima secundă.

Tricolorii au deschis scorul în minutul 2, dar apoi slovenii au preluat controlul jocului și au condus trei sferturi din meci. Slovenii au avut 4-2 (5), 5-3 (9), 7-4 (12) sau 10-6 (16) și au păstrat un avans de 3-4 goluri până în finalul primei reprize, Slovenia intrând la pauză cu 17-15.

În repriza secundă, tricolorii s-au apropiat la doar un gol, 19-18 (37), dar egalarea a venit doar cu un sfert de oră înainte de final, 21-21 (46), românii profitând de dubla inferioritate a slovenilor. Echipa noastră a luat un avantaj de două goluri, 23-21 (49), după o perioadă foarte bună, concretizată în patru goluri consecutive. Slovenia a egalat la scurt timp (50), 23-23, revenind și de la 23-25 (55). România a luat din nou avantaj, prin Rotaru, 26-25, dar Janc a egalat când mai erau 56 de secunde. Finalul a fost incandescent, România a forțat golul victoriei, reușindu-l prin același Rotaru când mai erau câteva secunde de disputat. Oaspeții au ratat ultima aruncare a meciului.

Echipa României a fost formată din: Ionuț Iancu — Ramon Șomlea (3 goluri), Gabriel Burlacu (1), Petru Stroe, Ionuț Nistor (11), Nicolae Ungureanu, Dan Racoțea (3), Adrian Rotaru (4), Vlad Sâncelean, Roland Thalmaier, Andras Szasz (2), Nicușor Negru (3).

După 38-20 cu Bulgaria, 23-23 cu Croația și 27-26 cu Slovenia, România a câștigat grupa a șasea a preliminariilor, cu 5 puncte (+19), urmată de Croația, 5 p (+17), Slovenia, 2 p, Bulgaria, 0 p.

Campionatul Mondial de Handbal Masculin va avea loc în Brazilia în perioada 19 iulie — 2 august 2015.