România participă cu 147 de sportivi la Jocurile Europene de la Baku

loading...

Vineri, la Baku în Azerbaidjan, debutează prima ediție a Jocurilor Olimpice Europene. România va fi reprezentată în competiția europeană, de 147 de sportivi.

romania - jocuri europene bakuÎn perioada 12-28 iunie, Baku devine capitala europeană a Jocurilor Olimpice de vară. Alin Moldoveanu, campion olimpic la tir, este portdrapelul României la Jocurile Europene de la Baku, ediția 2015.

Delegației României va avea în componență 83 de băieți și 64 de fete, care se vor întrece la 22 de sporturi și discipline sportive.

Șeful de misiune al României la Jocurile Europene de la Baku va fi Alexandru Epuran, iar Florin Gurbănescu va fi adjunct al șefului de misiune.

Lotul României:
BASCHET 3X3 (8):
masculin: Angel Francisco Santana Castillo (căpitan), Bogdan Popescu, Cristian Crăciun, Cătălin Vlaicu;
feminin: Anca Șipoș (căpitan), Gabriela Mărginean, Andra Haas, Sonia Ursu;
oficial: Marius Marinescu.

BADMINTON (1):
feminin: Sonia Olaru;
antrenor: Constantin Dorel Miclăuș.

BOX (10):
masculin: Nicole Răzvan Andreiana (cat. 56 kg), Daniel Florentin Niculescu (64 kg), Constantin Irinel Olaru (69 kg), Alexandru Machedon (81 kg), Ionuț Mirel Jitaru (91 kg), Daniel Emanuel Costea (+91 kg);
antrenor: Relu Auraș;
feminin: Melinda Ștefania Pantiș (51 kg), Ioana Lavinia Mera (60 kg), Simona Lenuța Sitar (64 kg), Ana Roxana Pătrașcu (75 kg);
antrenor: Adrian Lăcătuș.

CICLISM (6):
mountain bike — cross country: Lucian Logigan;
șosea: Eduard Michael Grosu, Lars Pria, Daniel Crista, Andrei Nechita (masculin), Ana Maria Covrig (feminin);
antrenori: Marian Frunzeanu (mountain bike), Ovidiu Burghelea (șosea) — Liviu Bogdan Petre (mecanic).

GIMNASTICĂ (12):
aerobică: Lucian Săvulescu, Dacian Barna, Gabriel Bocșer, Dorin Marian Broței (masculin), Bianca Maria Gorgovan, Livia Panaete (feminin);
antrenori: Maria Fumea (feminin), Mircea Brânzea (masculin) — Petra Teleman (kineto);
artistică: Cristian Ioan Bățagă, Marius Berbecar, Vlad Cotuna (masculin), Andreea Iridon, Laura Jurca, Silvia Zarzu (feminin);
antrenori: Ioan Suciu, Ionuț Corlaci (masculin), Lucian Sandu, Lăcrămioara Moldovan (feminin) — Mihael Beldie (medic);

GIMNASTICĂ RITMICĂ (1):
ritmică: Ana Luiza Filiorianu;
antrenor: Maria Gîrbă.

ÎNOT (5):
masculin: Robert Glință (50, 100, 200 m spate, 50 m liber, ștafeta 4×100 m liber, ștafeta 4×200 m liber), Bogdan Mihai Petre (800, 1.500 m liber, 400 m mixt, ștafetă 4×100 m liber, ștafetă 4x200m liber), Bogdan Andrei Scarlat (400, 800, 1.500 m liber, ștafetă 4×100 m liber, ștafeta 4×200 m liber), Gabriel Cristian Sonoc (50, 100, 200 m liber, ștafetă 4×100 m liber, ștafeta 4×200 m liber),
antrenor: Adrian Vasile Gherghel;
feminin: Emilia-Maria Colți-Dumitrescu (400, 800, 1.500 m liber);
antrenor: Viorica Grațiela Marin.

JUDO (12):
masculin: Amado Claudiu Lazea (cat. 60 kg), Remus Mircea Lazea (66 kg), Eduard Nicolaescu (73 kg), Gheorghe Cristian Bodîrlău (81 kg), Ilie Daniel Natea (+100 kg), Vlăduț Simionescu (+100 kg);
feminin: Elena Monica Ungureanu (48 kg), Violeta Dumitru (48 kg), Alexandra Larisa Florian (52 kg), Andreea Ștefania Chițu (52 kg), Corina Oana Căprioriu (57 kg), Loredana Ohâi (57 kg);
antrenori: Florin Bercean, Simona Richter, Alexandru Chirilă — Gabriela Pop (medic), Ștefan Sumandea (kineto);

KAIAC-CANOE (13):
masculin: Liviu Alexandru Dumitrescu Lazăr, Victor Mihalachi (C2 — 1.000 m), Leonid Valentin Carp (C1 — 1.000 m), Daniel Burciu (K1 — 200 m), Dan Costea, Constantin Mironescu, Petruș Gavrilă (K4 — 1.000 m), Valentin Cameneschi (K1 — 1.000 m);
feminin: Florentina Caminescu (K1 — 5.000 m), Roxana Borha, Elena Meroniac, Iuliana Țăran, Irina Lauric (K4 — 500 m);
antrenori: Florin Popescu (canoe masculin), Bebe Alexandru Zabet (kaiac feminin), Ștefan Vasile (kaiac masculin);
oficiali: Marian Dragoș Sîrbu, Rodica Gheba (kineto);

KARATE (1):
masculin: Adrian Guță (kata);

LUPTE (18):
masculin: Georgian Carpen (66 kg), Virgil Munteanu (59 kg), Tomi Claudiu Hinoveanu (71 kg), Ionel Pușcașu (75 kg), Attila Tamas (85 kg), Alin Alexuc-Ciurariu (98 kg) — greco-romane, Andrei Dukov (57 kg), Ivan Guidea (61 kg), George Bucur (65 kg), Adrian Ionuț Moise (70 kg ), Gheorghiță Ștefan (86 kg), Rareș Daniel Chintoan (125 kg) — libere;
feminin: Emilia Alina Vuc (48 kg), Estera Dobre (53 kg), Simona Pricob (55 kg), Anca Mădălina Petrea (60 kg), Andrea Elena Simon (63 kg), Adina Elena Popescu (69 kg) — libere.

POLO PE APĂ (13):
masculin: Raul Ionuț Gavriș, Sergiu Terean — portari, Viktor Kovats, Bogdan Remeș ((căpitan), Victor Andrei Antipa, Andrei Octavian Butuc, Cristian Andrei Drăghici, Alexandru Adrian Pantazi, David Joan Bota, Richard Huber, Vlad Luca Georgescu, Cristian Costel Seichei, Vlad Mihai Oreșcovici;
antrenori: Dejan Stanojevic, Gabriel Ionuț Cismaru, Dumitru Paizan;
oficial: Florian Niță.

SAMBO (6):
masculin: Orlando Gruia (57 kg), Valentin Damian (74 kg), Radu Malcic (+100 kg);
feminin: Codrina Mihaela Ionescu (52 kg), Daniela Hondiu (60 kg), Natalia Budeanu (64 kg);
antrenori: Viorel Gâscă, Robert Alexandru Andreescu.

SĂRITURI ÎN APĂ (4):
masculin: Alin Ioan Ronțu, Mihai Andrei;
feminin: Ioana Cîrjan, Ioana Maria Paștiu;
antrenor: Adrian Gavriliu.

SCRIMĂ (11):
sabie masculin: Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Iulian Teodosiu, Mădălin Bucur;
spadă feminin: Ana-Maria Brânză, Simona Gherman, Simona Popa, Amalia Tătăran;
floretă masculin: Radu Dărăban;
floretă feminin: Maria Boldor;
sabie feminin: Bianca Pascu;
antrenori: Mihai Covaliu (sabie), Petre Ducu (floretă), George Epurescu (spadă) — Mihai Ion (medic);

TAEKWONDO (1)
masculin: Ioan Paraschiv Claudiu Roșeanu (+80 kg);
antrenor: Constantin Apostol.

TENIS DE MASĂ (6):
masculin: Constantin Cioti, Adrian Crișan, Andrei Filimon (individual și echipe);
antrenor: Mircea Dinu;
feminin: Camelia Poștoacă, Elizabeta Samara, Bernadette Cynthia Szocs (individual și echipe);
antrenor: Viorel Filimon;
oficial: Cristinel Romanescu.

TIR CU ARCUL (2):
masculin: Daniel Ciornei;
antrenor: Suk Dong-Eun;
feminin: Simona Băncilă;
antrenor: Viorel Habian.

TIR SPORTIV (1):
masculin: Alin Moldoveanu (10 m pușcă aer comprimat);
antrenor: Sorin Babii.

TRIATLON (2):
masculin: Ciprian Daniel Bălănescu;
feminin: Antoanela Felicia Manac;
antrenor: Peter Klosz.

VOLEI (14):
feminin: Mihaela Albu, Roxana Denisa Bacșiș, Liana Gabriela Badea, Diana Ioana Calotă, Valentina Roxana Ivanof, Nicoleta Manu, Sabina Moisa, Ioana Nemțanu, Nneka Obiamaka Onyejekwe, Adina Salaoru, Alexandra Trică, Georgiana Faleș, Irina Cristina Radu, Daiana Georgiana Mureșan;
antrenori: Guillermo Gallardo, Alexandru Rareș Puni, Florin Vasile Bosi (statistică).
oficial: Gheorghe Vișan.

583 0
loading...
No Comment

Lasă un comentariu

*

*