Adio calificare la Mondiale în 2014. România a luat bătaie de la Grecia cu 3-1

România a pierdut manșa tur a barajului de calificare la Campionatul Mondial de Fotbal din Brazilia. Grecia s-a impus pe teren propriu cu scorul de 3-1.

romania - grecia - barajÎnfrângere usturătoare a României la barajul cu Grecia. Tricolorii au pierdut partida cu 3-1, iar șansele de calificare la Rio sunt extrem de mici.

Grecia a deschis scorul în minutul 14 prin Mitroglou care a primit o pasă în careu. A profitat de ieşirea greşită la ofsaid a apărării României şi a deschis scorul cu un şut plasat la colţul lung.

Însă golul ar fi fost marcat din ofsaid, cu toate acestea arbitrul l-a validat.

Cinci minute mai târziu, România a reușit egalarea prin Stancu care a reluat cu capul în plasă centrarea lui Torje din lovitură liberă.

Bucuria tricolorilor a durat doar trei minute, întrucât Salpingidis înscrie prin alunecare, din 3 metri, după centrarea lui Torosidis și readuce Grecia în avantaj.

Același Mitroglou reușește să marcheze încă odată în poarta tricolorilor în minutul 67. După acest gol, grecii au tras de timp cât au putut și le-a ieșit. Golul cu numărul trei al grecilor îngroapă România și reduce la minim șansele de calificare la Rio. Și dacă goluri nu au dat, românii au încasat cartonașe galbenei, iar Lazăr a primit al doilea galben în minutul 91 pentru fault la adversar și a fost eliminat.

Tricolorii s-au tăiat precum maioneza și până la finalul partidei doar au plimbat mingea pe teren fără vreun rezultat.

Putea să fie chiar 4 la 1 pentru Grecia dacă Samaras nu rata din fața porții o centrare de la colțul terenului. Scorul a rămas 3 la 1 pentru Grecia care pornește ca mare favorită la calificare.

Ca să se califice la Mondiale, România trebuie să câștige cu 2-0, returul de pe Național Arena.

Este pentru a doua oară când România ajunge să joace baraj de calificare la Mondiale, după cel din 2012, pierdut cu Slovenia.

Returul barajului cu Grecia se joacă marți, 19 noiembrie, pe Național Arena din București, partida fiind transmisă de Antena 1.