România, învinsă de Mexic la Mondialul de MiniFotbal din SUA

România a fost învinsă duminică seară, de Mexic în Grupa B a Campionatului Mondial de Minifotbal din SUA, cu scorul de 4-2. Tricolorii au nevoie de o victorie în partida cu Germania ca să se califice în sferturile de finală.

echipa nationala de minifotbalDupă scorul de record mondial, 21-0 din partida cu India, tricolorii nu au reușit să repete figura și în partida cu Mexic, disputată  la Wichita în Kansas.

Fotbaliștii din Mexic au fost tot timpul în atac și au condus în permanență. România a reușit să egaleze scorul de două ori, la 1-1 și mai apoi la 2-2. Însă în sfertul patru, tricolorii au mai primit două goluri și nu au reușit să fructifice ocaziile uriașe pe care le-au avut.

Astfel că au bifat prima înfrângere la prima ediție a Mondialului de Minifotbal găzduit de Statele Unite.

Marți, 24 martie, de la ora 2,30, ora României, tricolorii joacă în Hartman Arena din Wichita în Kansas, cu Germania.

România a câștigat toate cele cinci ediții ale Campionatului European de Minifotbal: Slovacia (2010), Tulcea (2011), Chișinău (2012), Grecia (2013) și Muntenegeru (2014).