România a învins Ungaria cu 3-0 în preliminariile Mondialului din 2014

România a zdrobit naționala Ungariei, cu scorul de 3-0, vineri seară, pe Național Arena într-un meci din preliminariile Campionatului Mondial din 2014.

romania ungariaSeară istorică pentru naționala de fotbal a României, care a îngenuncheat Ungaria pe Național Arena.

Tricolorii au marcat primul gol în minutul doi al partidei prin Ciprian Marica.

Românul a recuperat o minge, a scăpat singur cu portarul Bogdan pe care-l învinge cu un şut plasat.

În minutul 31, Pintilii a mărit avantajul pentru tricolori la 2-0, după ce a înscris cu un şut superb, în vinclu, de la 30 de metri.

Golul cu numărul trei a fost marcat în minutul 88 de Tănase care a şutat de pe linia de 16 metri-lateral dreapta, plasat pe colţul lung.

Victoria tricolorilor vine după violențele incredibile făcute de suporterii unguri în Centru Vechi al Capitalei, la Gara de Nord și pe Național Arena. La începutul partidei, spectatorii români au fluierat imnul Ungariei, iar fanii maghiari s-au întors cu spatele în momentul intonării imnului “Deşteaptă-te, române!”

Este a cincea victorie a României, în cele opt partide disputate până acum cu Ungaria.

Grație acestei victorii, România a urcat pe locul doi în clasamentul Grupei D, cu un total de 13 puncte.

România va juca următorul meci pe 10 septembrie, pe Național Arena cu Turcia. Iar pe 11 octombrie cu Andorra și pe 15 octombrie cu Estonia.