România a învins categoric Australia la Mondialele de Handbal din Serbia

România a obținut luni, la Novi Sad în Serbia, a doua victorie consecutivă la Mondialul de Handbal Feminin. Tricolorele s-au impus cu scorul de 32-13 în fața Australiei.

romania - australia - handbalRomânia a defilat luni, în partida cu Australia, care a fost mai degrabă un antrenament oficială, dacă ne uităm la scorul meciului.

România a deschis scorul partidei cu Australia în minutul doi, prin Perianu. Iar 15 minute mai târziu, tricolorele conduceau cu 10 la 3. Prima parte a meciului s-a terminat cu scorul de 16 la 6, în favoarea României. Tricolorele s-au distrat cu handbalistele de la antipozi și în repriza a doua. Astfel că după 60 de minute de joc, partida s-a încheiat cu scorul 32 la 13.

Se pare că și în acest an, Australia a venit la Mondiale ca într-o excursie, fără să presteze un handbal competițional.

Primele două partide de la Mondiale, disputate cu Tunisia și Australia au fost doar de încălzire pentru România. O adevărată provocare va fi cea de marți, cu Germania și cea de joi cu Ungaria.