România a învins Andorra cu 4-0, iar Olanda a zdrobit Ungaria cu 8-1

România a învins naționala Andorrei cu scorul de 4-0, vineri seară, pe Estadi Comunal din Andorra la Vella, în Grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014.

nationala fotbal romaniaRomânia a câștigat fără emoții, partida cu Andorra, tricolorii reușind să se impună cu un sec 4-0. În timp, ce Olanda a călcat în picioare și a umilit naționala Ungariei cu scorul de 8-1.

Claudiu Keșeru a deschis scorul în minutul 42, Bogdan Stancu a mărit diferența la 2-0, prn golul marcat în minutul 53.  Gabriel Torje  a marcat golul cu numărul trei, în minutul 63 din penalty, iar Costin Lazăr a închis tabela de scor în minutul 85.

Grozav a fost egoist la o fază la care a slalomat printre adversari, dar a preferat un șut în portar în locul unei pase spre un coechipier mai bine clasat (88) și meciul s-a încheiat cu un 4-0 sec pentru România.

România și Turcia se vor duela de la distanță marți pentru locul al doilea în grupă, care poate duce la barajul de calificare la CM 2014, după ce Olanda a surclasat Ungaria, iar Turcia s-a impus în fața Estoniei la Tallinn.

România joacă ultimul meci din Grupa D, marți, pe Național Arena cu Estonia. În timp ce  Turcia va juca la Istanbul cu Olanda, iar Ungaria  cu Andorra.