România, eșec lamentabil cu Spania la Mondialul de Handbal feminin

Echipa națională de handbal feminin a României a înregistrat marți seară o înfrângere usturătoare în fața Spaniei la Campionatul Mondial din Danemarca.

romania - croatia - mondiale handbalDupă două victorii zdrobitoare la Mondiale, tricolorele au eșuat lamentabil în meciul cu Spania.

Au început bine partida cu ibericele, au condus 25 de minute, după care, jocul tricolorelor a intrat în picaj liber.

România a început partida cu Spania cu cea mai experimentată echipă: Ungureanu – Ardean, Neagu, Brădeanu, Geiger, Nechita, Manea. Însă handbalistele tricolore au rezistat doar 25 de minute în fața puternicei echipe a Spaniei.

Dacă în prima repriză au marcat 12 goluri și au primit 13, în repriza a doua, româncele au fost catastrofale. Au reușit să marcheze doar 6 goluri și au încasat de trei ori mai mult. Astfel că după 60 de minute de joc româncele au bifat prima înfrângere la Mondialul din Danemarca, scor 18-26.

Meciul cu Spania nu a fost cel mai greu din Grupa D. România mai are două partide de foc, prima joi cu Norvegia și vineri cu Rusia.

Primele patru echipe clasate în fiecare grupă merg în etapa următoare a competiției mondiale.