România, eşec lamentabil cu Olanda în Grupa Principală la Europenele de Handbal feminin

România a fost învinsă clar de Olanda, duminică seară, în primul meci din Grupa Principală a Campionatului European de Handbal Feminin din Franţa. Tricolorele au jucat extrem de slab, lucru recunoscut şi de liderul echipei, Cristina Neagu.

Româncele nu şi-au făcut deloc jocul în partia cu Olanda pe care au peirdut-o categoric, scor 29-24.

Româncele au intrat la pauză la o diferenţă de un gol, 10-11 pentru Olanda. După care, în repriza a adoua au picat lamentabil şi au fost conduse şi cu 8 goluri diferenţă în minutul 40.

România mai are două meciuri de jucat în Grupa a IIa Principală, cu Spania şi Ungaria. Încă un eşec înseamnă ratarea calificării la în semifinalele Campionatului European de Handbal Feminin din Franţa.