România, egalată de maghiari în ultimele minute de joc cu Ungaria

România a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată pe Național Arena din București, cu Ungaria, în preliminariile Campionatului European de Fotbal din 2016. Tricolorii au primit golul egalizator în minutul 83, din lovitură liberă.

romania - ungaria - euro 2016România a ratat în ultimele minute, o victorie mare, în fața Ungariei, în preliminariile Euro 2016. Tricolorii au dominat prima repriză și au reușit deschiderea scorului în minutul 45. Sânmărtean a trimis o pasă excelentă pentru Raţ, acesta a centrat perfect în marginea careului mic, iar Rusescu, nemarcat, a  trimis în plasa porţii lui Kiraly.

Golul românilor a venit la cinci minute după ce Ungaria a înscris un gol la capătul unei centrări în adâncime venite din lovitură liberă. Însă golul a fost anulat pentru offside.

În repriza a doua, românii au faultat tot mai des adversarii, iar arbitrul de centru a fost darnic în cartonașe. În minutul 70, Rusescu a marcat cu capul la o centrare a lui Raţ din lovitură liberă, dar reuşita a fost anulată corect pentru offside.

Ungaria a reușit egalarea în minutul 83, prin Dzsudzsak care a înscris dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. Tătărușanu nu a mai putut para mingea care a pătruns în poartă.

Românii au pierdut două puncte importante pe teren propriu și ratează astfel șansa de a acumula 6 puncte și să devină favoriți la calificarea la Euro 2016.

Pe 7 septembrie, România a câștigat primele trei puncte în noua campanie de calificare la Euro 2016, după ce au învins Grecia în deplasare, cu scorul de 1-0.

Pentru naționala României a fost meciul cu numărul 653 din palmaresul general. Tricolorii au până acum un bilanț de 290 victorii, 164 egaluri, 199 înfrângeri, cu un golaveraj de 1084-847. În meciurile de acasă, în 268 de jocuri, naționala României a înregistrat 166 victorii, 55 egaluri și 48 înfrângeri, golaveraj 583-273.