Breaking news

România are a treia delegație ca mărime de la FOTE, după Rusia și Cehia

loading...

Delegația României la FOTE 2013 numără 60 de sportivi, fiind a treia ca mărime, după cele ale Rusiei și Cehiei.

flacara olimpica fote 2013Cea de-a 11-a ediţie de iarnă a Festivalului Olimpic al Tineretului European se va deschide duminică, 17 februarie, la Braşov.

Dacă delegația României numără doar 60 de sportivi, cea a Cehiei are 64 iar din Rusia vin 67 de sportivi.

În total, la întrecerile din cadrul FOTE, vor lua startul 890 sportivi din 45 de ţări.

Rusia este singura ţară care a înscris numărul maxim de sportivi la toate disciplinele, hochei (21), câte opt la schi alpin, schi fond, biatlon, sărituri cu schiurile, snowboard, patru la patinaj viteză şi doi la patinaj artistic.

Din delegaţia României fac parte: 20 de hocheişti, câte opt sportivi pentru schi alpin, biatlon şi schi fond, şase competitori la sărituri cu schiurile, patru la snowboard şi doi la patinaj artistic.

La polul opus se află Principatul Monaco şi Muntenegru, fiecare cu câte un singur participant la schi alpin, Olanda, cu un concurent la snowboard, şi Republica Moldova, cu un biatlonist.

Delegaţia României:

BIATLON (8):

Feminin: Dorottya Buzas (CSS Miercurea Ciuc), Oana Vălean (CSS Baia Sprie), Renata Racz (CSS Miercurea Ciuc), Bernadette Focze (CSS Miercurea Ciuc).

Masculin: Raul Demeter (CSS Baia Sprie), Richard Crăciun (CSS Miercurea Ciuc), Norbert Kristo (CSS Miercurea Ciuc), Hunor Gego (CSS Miercurea Ciuc).

Antrenori: Simon Marton, Marin Ananie, Izabela Gecse.

SCHI ALPIN (8):

Feminin: Raluca Ciocănel (CS Carpaţi Sinaia), Ania Caill (CS Caraimanul Buşteni), Bianca Copot (Topliţa), Sarolt Sogor.

Masculin: Koppany Papp (CS Miercurea Ciuc), Renaldo Frăţilă (CS Carpaţi Sinaia), Andrei Cenţiu (CS Universitar Braşov), Alexandru Nicolescu (ASC Montana Schi Poiana Braşov).

Antrenori: Florin Cristea, Bianca Stan, Andrei Burchiu.

SCHI FOND (8):

Feminin: Erzebet Sara (CSS Gheorgheni), Reka Bajko (CSS Gheorgheni), Daniela Capătă (LPS Bistriţa), Edith Vakaria (CSS Gheorghieni).

Masculin: Daniel Pripici (CSS Sinaia), Alin Cioancă (LPS Bistriţa), Daniel Cojocaru (CSS Sinaia), Marius Tălpaş (LPS Bistriţa).

Antrenori: Ioan Poponeci, Istvan Ianosi.

SCHI SĂRITURI (6)

Feminin: Daniela Haralambie (CS Săcele), Raluca Trâmbiţaş (CSS Braşovia)

Masculin: Iulian Pîtea (CSS Dinamo Râşnov), Robert Tatu (CS Dinamo/CS Braşov), Eduard Torok (CSS Dinamo Râşnov), Robert Purice Buzescu (CSS Braşovia).

Antrenori: Florin Spulber, Csaba Magdo, Adrian Comănescu.

SNOWBOARD (4):

Feminin: Luana Cherecheş (CS Crazy Bike Sibiu)

Masculin: Peter Almaşi (CS Triple S Predeal), Ionuţ Ungureanu (CS Triple S Predeal), Bogdan Nan (CS Crazy Bike Sibiu)

Antrenor: Florin Staicu.

PATINAJ ARTISTIC (2):
Feminin: Denisa Sandu (ASC Corona Braşov).

Masculin: Cătălin Dimitrescu (ASC Corona Braşov)

Antrenor: Marius Negrea.

PATINAJ VITEZĂ (SHORT TRACK) (4)

Feminin: Bianca Stănică (CSM Braşov), Teodora Pană (CSS Viitorul Cluj);

Masculin: Emil Imre (CSS Miercurea Ciuc), Tamas Antal (CSS Miercurea Ciuc);

Antrenoare: Maria Bogyo este antrenoarea lotului.

Toţi sportivii vor concura în probele de 500 m, 1.000 m, 1.500 m, 3.000 m şi ştafetă.

HOCHEI PE GHEAŢĂ (20)

portari: Attila Adorján, Arnold László;

fundaşi: Tihamér Györfy, Alex Oszkár Przibislawszky, Zsolt Mátyás, Arnold Kovács, Arnold Bors, Ákos Molnár;

atacanţi: Péter Balázs, Norbert Antal, Mátyás Kovács, Róbert Győrgy, István Geréb, Milán Karda, Gergő Iszlay, Tamás Részegh, Tibor Albert, Norbert Karda, Cosmin Marinescu, Attila Janovits.

loading...

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata