România a ratat calificarea la Mondialul de Volei Feminin din Italia

Naționala feminină de volei a României a ratat calificarea la Campionatul Mondial 2014, din Italia. Tricolorele au fost învinse duminică de Turcia.

volei femininTricolorele au fost învinse duminică, al Ankara, de Turcia cu scorul de 3-0 (25-15, 25-23, 25-18), în ultimul lor meci din Grupa I, în turul al treilea al preliminariilor.

Tricolorele au cedat după o oră și 16 minute de joc, cea mai bună jucătoare a echipei argentinianul Guillermo Gallardo fiind Adina Salaoru.

România s-a ridicat la nivelul adversarei doar în setul secund, pe care l-a condus în cea mai mare parte a sa, dar l-a pierdut pe final. În seturile unu și trei gazdele au condus de la început până la sfârșit.

După 3-2 cu Ucraina și 3-0 cu Cipru, România a încheiat grupa pe locul secund, cu 5 puncte, după Turcia, 9 puncte.

La Campionatul Mondial se califică doar câștigătoarele celor cinci grupe preliminare și cele mai bune două formații de pe locurile secunde.