România a ratat calificarea în finala Mondialului de Handbal Feminin. Tricolorele luptă acum pentru bronz

România a ratat calificarea în finala Campionatului Mondial de Handbal Feminin din Danemarca. Tricolorele au fost învinse în prelungiri de Norvegia, scor 35-33. Sâmbătă, România joacă finala mică cu Polonia.

romania handbal femininTricolorele au făcut un nou meci senzațional, însă n-a fost să fie finala mare. Româncele au jucat de la egal la egal cu campioana olimpică și europeană en titre, cea care învinsese în meciul direct din grupe cu 26-22.

România a început bine partida a deschis scorul și apoi a condus cu 2-1 în minutul trei, apoi a condus cu 6-5 ți 7-6. În minutul 16 Norvegia a egalat scorul la 9-9, după care scandinavele au punctat de două ori și au preluat controlul jocului, desprinzându-se apoi la 14-10 în minutul 21. Scorul la pauză a fost de 17-14 pentru Norvegia.

În a doua parte a semifinalei, România a reușit să preia conducerea scorului abia în minutul 44, 21-20, după patru goluri consecutive.

În minutul 50, România conducea cu 23-21, însă partida s-a încheiat la egalitate scor 27-27. S-a ajuns la prelungiri, unde Norvegia a fost mai lucidă și mai proaspătă, s-a desprins imediat la două lungimi, 29-27 (63), iar apoi la trei goluri, 32-29. România s-a apropiat apoi la un gol distanță, dar victoria a revenit Norvegiei, cu 35-33.

România bifează astfel a 16-a înfrângere consecutivă în fața Norvegiei. Tricolorele nu au reușit să învingă niciodată Norvegia în ultimii opt ani.

România a disputat pentru al doilea meci consecutiv prelungiri, după ce în sferturi a trecut de Danemarca, miercuri, cu 31-30.

Au arbitrat slovenii Bojan Lah și David Sok, cei care conduseseră și partida din grupă dintre România și Norvegia.

În prima semifinală, Olanda a dispus de Polonia cu scorul de 30-25 (15-8). Duminică, Norvegia va înfrunta revelația Olanda în finală, de la 21,45 (ora României), în timp ce România va întâlni Polonia în finala mică, pentru bronz, de la 15,45. Polonia este antrenată de danezul Kim Rasmussen, cel care o pregătește pe CSM București.

România a ocupat locul 10 la ediția precedentă a Campionatului Mondial, în 2013, în Serbia, România este singura echipă care a participat la toate edițiile Campionatului Mondial, începând cu 1957, cucerind o medalie de aur (1962) și două de argint (1973, 2005).

La Campionatul Mondial din 2013, România a fost învinsă în optimi de Polonia, scor 31-29, la Novi Sad.