România a luat bătaie și de la Rusia la Mondialul de handbal din Danemarca

România a fost învinsă de Rusia cu scorul de 30-27, vineri, la Frederikshavn, în ultimul său meci din Grupa D a Campionatului Mondial de handbal feminin din Danemarca. E a treia înfrângere consecutivă suferită de România la Mondiale.

romania - croatia - mondiale handbalDupă două victorii cu modestele naționale din Porto Rico și Kazakstan, România a încasat trei înfrângeri la rând de la Spania, Norvegia și Rusia.

Elevele lui Tomas Ryde au început bine meciul, au condus și cu trei goluri în minutul 15, scor 9-6, dar au cedat pe final de partidă, și au intrat la pauză conduse cu un gol de rusoaice, 17-16.

După pauză româncele au marcat patru goluri la rând și dădeau semne că sunt stăpâne pe situație. Visul frumos a durat doar până în minutul 40 când efectiv jocul româncelor s-a prăbușit.

Timp de 14 minute nu au existat pe teren, au încasat șase goluri și nu au marcat niciunul. Pe final s-au mai dezmeticit dar a fost prea târziu. Rusia s-a impus cu 30-27 și e lider în Grupa D.

Duminică, România va juca  în optimi de finală cu Brazilia, campioana mondială en titre.