România a învins Serbia în barajul de calificare la Mondialul de handbal feminin

România a învins sâmbătă, în deplasare, Serbia, în manșa tur a barajului de calificare la Campionatul Mondial de Handbal feminin din luna decembrie, găzduit de Danemarca.

romania - serbiaTricolorele au defilat sâmbătă seară, în Sala Sporturilor din Kraljevo, în manșa tur cu Serbia. Româncele au condus de la început până la final și au bifat o victorie mare care le asigură în proporție de 90%, calificarea la Mondialul din Danemarca.

În minutul 27, România s-a desprins la 6 goluri față de Serbia, scor 16-10, tricolorele intrând la pauză cu un avantaj de patru goluri, scor 17-13.

Cu cinci minute înainte de finalul meciului România a stabilit cea mai mare diferență de scor, din meci, de 9 goluri, 31-22.

Pe final de meci, sârboaicele au mai accelerat puțin jocul, și au reușit să mai reducă din diferență, astfel că scorul final a fost de 32-26.

Returul barajului se va juca sâmbăta viitoare la Cluj, în fața a peste 7200 de spectatori.

România are mari șanse de a se califica la turneul final din Danemarca, din perioada 5-20 decembrie 2015.