România a învins Honduras cu 3-0 într-un meci amical

După trei înfrângeri consecutive cu națiaonala Israelului, Ucrainei și Macedoniei, România a reușit o victorie de moral în meciul amical disputat în prezența echipei naționale de fotbal a statului Honduras.

romania-hondurasÎn ultimul meci din cadrul turneului de pregătire desfăşurat în Austria, România a învins cu 3-0 reprezentativa statului Honduras, naţională calificată la turneul final din Africa de Sud. Chiar dacă scorul este unul liniştitor, primele minute ale partidei nu lăsau să se întrevadă o victorie a tricolorilor, în minutul 4 Lobonţ fiind nevoit să intervină providenţial şi să respingă in-extremis de sub transversală. Emoţiile au fost însă risipite în minutul 20 de golul lui Daniel Niculae, după o pasă filtrantă a lui Deac, unul dintre remarcaţii meciului. Elevii lui Lucescu junior au intrat în avantaj dublu la vestiare pentru că în ultimul minut de joc al primei părţi, Florescu înscrie cu un vole din mijlocul careului advers. După pauză, tricolorii s-au mulţumit să păstreze intact ecartul stabilit în primul act, iar cu un sfert de oră înainte de final Rădoi consfinteşte rezultatul final dintr-un penalty obţinut de jucătorul CFR-ului, Ciprian Deac. În minutul 89, Honduras înscrie golul de onoare prin Welcome, dar reuşita este anulată pentru off-side. Răzvan Lucescu l-a titularizat din nou pe Bogdan Lobonţ în poarta echipei naţionale după evoluţia slabă din amicalul cu Ucraina.