România a învins Finlanda în preliminariile Europenelor de Handbal Masculin

Echipa națională de handbal masculin a României a învins greu modesta națională a Finlandei, cu scorul de 32-30, miercuri seară, în Sala ”Concordia” din Chiajna, în prima manșă a play-off-ului pentru calificarea la Campionatul European 2016.

romania.handbalTricolorii s-au chinuit cu finlandezii în play-off-ul Europeanului din 2016. Românii au făcut un meci slab și au câștigat cu foarte mare dificultate, partida tur, în fața unui adversar modest.

Finlandezii au deschis scorul în minutul 4, după ce echipa României a condus cu 3-1 (8) și 4-2 (9), situația a basculat, finlandezii preluând conducerea pe tabela de marcaj.

Astfel că românii au fost cei care au alergat după egalare în prima repriză, ultimele zece minute ale acesteia fiind mai bune.

Elevii lui Eliodor Voica au marcat de trei ori la rând și a ajuns la 11-9 (24), Finlanda a egalat (11-11, 25), dar România a intrat la pauză cu două goluri în plus față de adversara sa, 16-14, după ce a avut 13-11 (26), 14-12 (27) și 16-13 (30).

După pauză, tricolorii au fost egalați în min. 37 (18-18), iar un minut mai târziu naționala țării ”celor 1.000 de lacuri” a preluat conducerea, 19-20. În cele din urmă au obținut o victorie cu 32-30.

Meciul retur ce va avea loc pe 5 aprilie, la Karjaa, se anunță deosebit de greu pentru tricolori, iar calificarea la Europene este nesigură pentru România.