România a câștigat pentru a șasea oară consecutiv Campionatul European de Minifotbal

România a învins sâmbătă seară Croația în finala Campionatului European de Minifotbal și a câștigat astfel pentru a șasea oară consecutiv competiția europeană.

minifotbal romaniaTricolorii sunt cei mai buni la minifotbal din Europa. Pentru a șasea oară consecutiv trofeul MiniEuro este cucerit de România.

Adrian Călugăreanu a deschis scorul încă din secunda 45. 15 minute mai târziu Mircea Popa a făcut 2-0 și croații erau total debusolați.

După pauză, România a marcat rapid tot prin Mircea Popa, iar Gabriel Tănase a reușit golul finalei, șutând din propriul careu, un lob peste portarul croat.

Corații au reușit să marcheze rapid golul de onoare, dar bucuria nu a durat decât un minut întrucât Radu Burciu a marcat din nou și a stabilit scorul final, 5-1.

A fost cea mai bună partidă reușită de România la Campionatul European de Minifotbal desfășurat în Croația la Vsar.

În sferturi de finală România a învins Israel cu 2-0, iar în semifinale a trecut cu 2-1 de Cehia.

Medalia de bronz la miniEuro 2015 a fost cucerită de Bosnia care a trecut de Cehia în finala mică cu scorul de 4-3.

Toate cele șase ediții ale mini Euro sunt câștigate de România 2010 — în Slovacia, 2011 — în România, 2012 — în Republica Moldova, 2013 — în Grecia și 2014 — în Muntenegru, 2015 în Croația.