România a bifat a doua victorie la Mondialul de Handbal. A învins Kazahstan

Tricolorele defilează la Mondialul de handbal din Danemarca. După recitalul de goluri cu Porto Rico, României a învins Kazahstan cu scorul de 36-20 în al doilea meci disputat în Grupa D.

romania mondiale 2015România s-a impus luni, la Fredrikshavn, în al doilea său meci din Grupa D a Campionatului Mondial din Danemarca.

După un început modest de partidă în care au fost conduse, româncele au reușit egalarea scorului în minutul 18, scor 9-9.

După trei minute, tricolorele s-au desprins la 13-9, după o triplă reușită de Ardean-Elisei și un gol marcat de Oana Manea.

România a intrat la pauză cu scorul de 18-12, iar în repriza secundă jocul a fost mult mai legat în tabăra româncelor care au închis partida cu scorul de 36-20.

România va disputa marți primul meci dificil din grupă, contra Spaniei, de la ora 19,15, ora României.