Opt echipe în sferturile Europa League

Joi seara s-au jucat meciurile retur din faza optimilor de finală în Europa League. Liverpool, Hamburg, Atletico Madrid, Valencia, Standard Liege, Benfica Lisabona,  Fulham Athletic şi Wolfsburg s-au calificat în sferturile de finală.

europa-league-logoFC Fulham a reuşit o calificare istorică în sferturile de finală ale Ligii Europa după ce a învins echipa italaină Juventus Torino. Meci nebun la Bremen între Werder şi Valencia. Spaniolii merg mai departe graţie golurilor marcate în deplasare. Marseille a deschis scorul în minutul 70, deşi i-ar fi fost de ajuns şi un  0-0. A fost golul care i-a trezit pe “vulturi”, Benfica reuşind să întoarcă rezultatul în ultimul sfert de oră. Dublă victorie pentru Standard Liege, fost echipă a lui Ladislau Boloni, în faţa grecilor de la Panathinaikos.