Rafael Nadal, eliminat la Australian Open 2016 încă din primul tur

0 6

Eliminare bombă în a doua zi a turneului de grand slam de la Melbourne. Rafael Nadal, numărul 5 mondial, a fost eliminat încă din primul tur la Australian Open, de către compatriotul său Fernando Verdasco.

rafael nadalNadal începe cu stângul anul competiţional 2016. După un meci maraton care a durat 4 ore şi 41 de minute de joc, Nadal, fost numărul unu mondial, a pierdut partida din primul tur în faţa lui Verdasco.

Aflat în prezent pe locul 45 în ierarhia ATP, Fernando Verdasco s-a impus în cinci seturi, scor 7-6 (8/6), 4-6, 3-6, 7-6 (7/4), 6-2, în faţa legendarului Rafael Nadal.

În 2015, Nadal a ajuns până în sferturi de finală la Australian Open iar în 2014 a pierdut finala în faţa lui Stanislas Wawrinka.

Ibericul a cucerit o singură dată în carieră trofeul la Australian Open, în anul 2009. Iar în 2012 a mai jucat finala pe care a pierdut-o în faţa lui Novak Djokovic.

În turul doi, Verdasco urmează să-l aibă ca adversar pe israelianul Dudi Sela, învingător cu 6-1 6-3, 2-6, 6-2 în fața germanului Benjamin Becker.

Este pentru a doua oară în cariera sa când Nadal este învins în primul tur al unui turneu de Mare Șlem, după ce i s-a mai întâmplat acest lucru în 2013, la Wimbledon.

În vârstă de 29 ani, Rafael Nadal are în palmares 14 titluri de Grand Slam.