Rafael Nadal, eliminat în sferturi la Indian Wells de Milos Raonic

Canadianul Milos Raonic l-a eliminat vineri seară, în sferturi de finală la Mastersul de la Indian Wells, pe Rafael Nadal locul trei mondial.

nadal - raonicDupă trei ore de joc spectaculos, Milos Raonic a reușit să îl învingă pentru prima dată în carieră pe celebrul și talentatul Rafael Nadal.

După ce i-a anulat trei mingi de meci, în tie-break-ul setului doi, canadianul s-a impus în setul decisiv, după ce la scorul de 5-5 a făcut break.

Astfel că după două ore, 58 de minute și 20 de secunde, canadianul s-a învins pe Nadal, în trei seturi, scor 4-6, 7-6(12-10), 7-5.

A fost cea de-a șasea partidă jucată de Nadal și Raonic, și prima câștigată de canadian.

Prezent pentru al cincilea an consecutiv pe tabloul principal de la Indian Wells, Raonic reușește să se califice în premieră în semifinale. În 2014, canadianul a fost eliminat în sferturi de Alexandr Dolgopolov.

În semifinale la Indian Wells, Milos Raonic va juca sâmbătă seară de la ora 22,00, în direct la Digi Sport 2, cu alt mare titan al tenisului, legendarul Roger Federer.

Cea de-a doua semifinală de la Indian Wells este disputată de Novack Djokovic și Andy Murray.