Rafael Nadal a câștigat turneul de tenis de la Indian Wells, pentru a treia oară în carieră

0 1

Spaniolul Rafael Nadal s-a impus duminică, în finala de la Indian Wells, în fața argentinianului Juan Martin Del Potro, câștigând astfel pentru a treia oară acest turneu de tenis.

rafael nadal - indian wellsJuan Martin Del Potro nu a reușit a treia minune la Indian Wells, și anume să-l învingă în finală pe ibericul Rafael Nadal.

Eliminarea lui Andy Muray în sferturi și a lui Nocak Djokovic în semifinale, și-a spus cuvântul în finala de duminică unde nu a mai reușit să-l învingă pe al treilea titan al turneului.

Deși a început bine meciul și s-a impus în primul set cu 6-4, Del Potro a cedat lejer în setul doi cu 3-6, iar în setul decisiv a pierdut cu 4-6, întrucât al doilea serviciu l-a pierdut în fața lui Nadal.

Setul trei se putea încheia cu 6-3, dacă Del Potro nu reușea să întoarcă meciul de la 0-40 pe propriul serviciu. A reușit cu greutate să-și câștige serviciul să facă 4-5 însă Rafael Nadal și-a câștigat serviciul și astfel și-a adjudecat cea de-a treia finală din carieră la Indian Wells după două ore 29 de minute și 52 de secunde.

Este pentru  a 12-a oară când cei doi jucători se întâlnesc în partide oficiale pe terenul de tenis. Trei victorii sunt trecute în dreptul lui Del Potro și 9 au fost adjudecate de Rafael Nadal.

În timp ce Del Potro are în carieră doar 14 titluri câștigate, Rafael Nadal a ajuns la un număr record de 53 de turnee câștigate în carieră.

Învinsul, Juan Martin Del Potro va primi 600 puncte ATP pentru câ a jucat finala și un cec în valoare de 500.000 de dolari. În timp ce câștigătorul, Rafael Nadal va încasa un milion de dolari și 1000 de puncte ATP.