Primul titlu mondial la schi pentru România!

Sportivul Paul Constantin Pepene a câştigat astăzi medalia de aur, la proba de urmărire 30 de km, de la Campionatele Mondiale de schi fond juniori, din Germania.

pepenePaul Constantin Pepene, în vârstă de 22 ani, a terminat cursa într-o oră, 24 de minute şi 45 de secunde. Locul doi a fost ocupat de norvegianul Ole-marius Bach, iar locul trei de către germanul Andreas Katz.

România a mai inregistrat un succes. Vineri, sportivul Petrică Hogiu, în vârstă de numai 19 ani, a devenit vicecampion mondial, în proba de urmărire 20 de kilometri. El a luat startul de pe poziţia a 16-a şi a terminat cursa în 57 de minute şi 35 de secunde, fiind depăşit de rusul Petr Sedov, cu 41 de secunde, care a luat aurul. Medalia de bronz i-a revenit norvegianului Finn Haagen Krogh.