Petrolul Ploiești, victorie clară cu 3- la 0 în meciul cu Vikingur

Petrolul Ploiești s-a impus lejer și fără emoții în partida tur cu feroezii de la Vikingur. Lupii au revenit astfel cu o victorie clară de 3-0 după 18 ani de pauză în Cupele Europene.

petrolul ploieștiPetroliștii au rezolvat partida în 68 de minute, timp în care au înscris de trei ori. De Lucas a deschis scorul în minutul 26 la debutul său la Petrolul.

Grozav a mărit diferența de scor la 2-0, în minutul 49, iar în minutul 68, tot el a stabilit scorul final, 3-0.

Pe lîngă cele 3 goluri ploieştenii au mai ratat multe alte ocazii, Hamza fiind unul dintre protagoniştii acestor faze.

Ploieştenii sînt astfel aproape calificaţi în turul 3 preliminar din Europa League, întrucât returul pare doar o formalitate.

Emoţii mari vor fi în schimb, la tragerea la sorţi pentru turul III preliminar.