Petrolul Ploiești a învins echipa Flamurtari Vlora, în preliminariile Europa League

Petrolul Ploiești a învins joi seară, echipa albaneză Flamurtari Vlora cu scorul de 2-0, pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploiești, în prima manșă a turului II al Europa League.

petrolul ploiesti -  Flamurtari VloraPetrolul a dominat jocul, dar a construit greoi, astfel că ocaziile de gol au fost destul de rare. Elevii lui Răzvan Lucescu au reușit să marcheze ambele goluri ale partidei în ultimele 13 minute de joc.

Petrolul a reușit să deschidă scorul în min. 77, când Filipe Teixeira l-a angajat excelent în careu pe olandezul Gevaro Nepomuceno, acesta a preluat și a trimis sub transversala porții lui Ilion Lika: 1-0.

Petroliștii și-au mărit avantajul în minutul 84, prin Toto Tamuz, care a reluat cu capul centrarea din corner a lui De Lucas: 2-0.

Returul se va juca pe 24 iulie în Albania, însă Petrolul pornește cu prima șansă la calificarea în turul III preliminar al Europa League.