Patricia Țig, victorie de senzație în turul doi la turneul de la Miami

Patricia Țig, venită din calificări, defilează la turneul WTA 1000 de puncte de la Miami. Românca a învins-o în turul doi, pe Kristina Mladenovic, scor 7-6(7-4), 6-2, după fix două ore de joc.

patricia tigDeși a fost condusă de franțuzoaică în primul set și cu 5-3, românca a revenit și s-a impus în tie-break cu 7-4.

În setul doi, Țig a prins aripi și a demolat-o pe Mladenovic reușind să încheie partida pe serviciul franțuzoaicei care a încheiat meciul cu dublă greșeală la cea de-a doua minge de meci a româncei.

Drept urmare, Patricia Țig bifeaă o victorie uriașă care o duce pentru prima dată în carieră în turul trei la Miami unde ar putea să joace cu legendara Venus Williams.

Patricia Țig și-a asigurat un cec de 41.350 dolari și 65 de puncte WTA, pentru accederea în turul trei la Miami. Grație celor 65 de puncte câștigate, Țig a urcat pe locul 85 mondial, cel mai bun din carieră.

Din păcate, Irina Begu a fost învinsă în turul doi de iberica Lara Arruabarrena, scor 6-3, 4-6, 3-6.

Tot vineri, Simona Halep și Sorana Cîrstea au reușit să se califice în turul trei la Miami, astfel că România are trei jucătoare în această fază a competiției de tenis.