Patricia Țig spulberă tot la Madrid. A învins-o pe Madison Keys și s-a calificat în sferturi de finală

Patricia Țig este de neoprit la turneul de tenis de la Madrid. Românca, venită din calificări, a învins-o miercuri seară pe Madison Keys și s-a calificat în premieră în carieră sferturi de finală la Madrid Open.

patricia tigPatricia Țig s-a impus miercuri seară, în două seturi, scor 6-3, 6-4, în fața americancei Madison Keys, aflată pe locul 25 mondial.

Românca a reușit să se impună în fața americancei după doar o oră și 15 minute de joc.

Este a cincea victorie consecutivă a Patriciei Țig la Madrid și cea de-a treia în fața unor jucătoare aflate în top 32 mondial.

Nu mai este niciun dubiu faptul că Patricia Țig este într-o formă de zile mari și că își îngenunchează fără milă toate adversarele care îi ies în cale.

În sferturi de finală va juca cu australianca Samantha Stosur. Iar dacă o va învinge și pe australiancă, Țig va juca în semifinale la Madrid cu o româncă, fie Halep fie Begu.

Calificarea în sferturi la Madrid Open 2016 îi asigură Patriciei Țig un cec în valoare de 114,560 euro și 215 puncte WTA.

Grație acestei victorii, Patricia Țig a intrat pentru prima dată în carieră în Top 100 jucătoare la nivel mondial. De luni, românca va ocupa cel puțin locul 99 WTA.