Pandurii au învins pe Hapoel Tel Aviv și s-au calificat în Play-off-ul Europa League

Pandurii Tg Jiu au reușit minunea în Israel, impunându-se cu 2-1 în fața celor de la Hapoel Tel Avis, victorie care i-a dus direct în play-off-ul Europa League.

pandurii tg jiuRomânia are deja două echipe calificate în play-off-ul Europa League, după victoriile reușite joi seară de Astra Giurgiu și Pandurii Tg. Jiu.

Gorjenii început meciul în ofensivă dar au ratat multe ocazii bune de a înscrie prin Matulevicius, Eric şi Nicoară.

Israelienii au deschis scorul în minutul 21, în urma unui penalty executat de Damari, după o intervenţie a lui Momcilovic.

Pandurii au reușit să egaleze scorul în minutul 34 prin Eric, care a trimis un şut superb din marginea careului.

Golul calificării în play-off-ul Europa League a fost marcat în minutul 50 de către Ciucur. După ce Matulevicius a şutat puternic spre poarta israelienilor, Amos a respins în faţă, iar Ciucur a reluat mingea în plasă.

Gorjenii așteaptă tragerea la sorți de mâine pentru a-și afla adversara din play-off-ul Europa League.