Oltchim tot mai aproape de finala Ligii Campionilor

Echipa de handbal Oltchim Rm Vâlcea  a plecat neînvinsă de pe terenul unguroaicelor.Prima manșă a semifinalei Ligii Campionilor la handbal feminin, dintre Oltchim și Gyor s-a terminat la egalitate, scor 25-25.

oltchimRezlutat mare al echipei oltene pe terenul echipei ungare Gyor. Oltchim  a reușit deschiderea socrului în minutul 1 prin Pușcașu, după 3 minute Gyor egalează prin Aurelia Brădeanu. În prima repriză Gyor a reușit să se desprindă și la trei goluri diferență, însă de fiecare dată handbalistele de la Oltchim au reușit să revină în joc și să egaleze. Oltchim a reușit să înscrie în ultimele secunde prin Oana Manea și a intrat la pauză cu un avantaj de un gol, scor 14-15. Repriza a doua a început cu vâlcencele în superioritate numerică și având atacul, pe care l-au fructificat la maxim reușind să se desprindă la 3 goluri diferență. A urmat apoi replica unguraicelor care au înscris nuami puțin de 6 goluri consecutive, în timp ce handbalistele române au ratat pe bandă rulantă. Finalul de meci le-a aparținut româncelor, care puteau să câștige, însă eliminarea  Ionelei Stanca din minutul 28, a oferit șansa handbalistelor lui Gyor să restabilească egalitatea. Avantajul din prima manșă a semifinalei o avantajează pe Oltchim. Returul semifinalei se va desfășura duminica viitoare la Râmincu Vâlcea.