Olanda a învins Brazilia și s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale

Olanda a învins Brazilia cu 2-1 în primul sfert de finală disputat la Cupa Mondială din Africa de Sud și s-a calificat în semifinalele competiției.

olanda-braziliaOlanda  învinge după 36 de ani Brazilia și se califică în semifinale, la doar un pas de trofeul suprem.   Melo a fost înger și demon pentru brazilieni: a dat o pasă fabuloasă de gol, a marcat în propria poartă și a fost eliminat.

Pentru Brazilia a deschis scorul Robinho, în minutul 10, în timp ce Olanda a punctat pe tabelă prin autogolul lui Felipe Melo, în minutul 53, şi golul lui Wesley Sneijder, din minutul 68.

Olandezii rămân neînvinşi după 24 de meciuri şi continuă cursa pentru finală. Fotbaliştii lui Marwijk întâlnesc în semifinale învingătoarea dintre Ghana şi Uruguay.