Novak Djokovic, învingător pentru a 5-a oară la turneul de la Beijing

Novak Djokovic a câștigat duminică, pentru a 5-a oară, turneul de tenis ATP 500 de la Beijing, competiție dotată cu premii în valoare totală de 2.550.470 dolari, după ce l-a învins în finală pe cehul Tomas Berdych.

novack djokovicNovak Djokovic l-a zdrobit duminică, în finala de la Beijing, pe cehul Tomas Berdych, cap de serie 3.

Sârbul numărul unu mondial și principalul favorit la China Open, s-a impus în două seturi, în fața cehului după doar o oră și 6 minute de joc.

Djokovic și-a adjudecat primul set al finalei cu 6-0, ca în setul doi să-i permită cehului să câștige și el două puncte, scor 6-2.

Novak Djokovic a câștigat astfel pentru al treilea an consecutiv turneul de la Beijing și pentru a 5-a oară în carieră. Sârbul a fost victorios la Beijing în 2009, 2010, 2012, 2013 și 2014.

Sârbul conduce acum cu 16-2 în meciurile directe cu Berdych care va primi un cec în valoare de 272,345 de dolari și 300 puncte ATP. În timp ce Djokovic va primi 604,000 și 500 puncte ATP, care-i consolidează locul unu în ierarhia mondială de simplu masculin.