Novak Djokovic e din nou în finala de la Wimbledon după ce l-a învins în semifinale pe Nadal

Novak Djokovic va juca duminică cea de-a cincea finală la Wimbledon. Sârbul l-a învins pe Rafael Nadal în semifinale după un meci maraton desfăşurat pe parcursul a două zile.

A doua semifinală masculină de la Wimbledon începută vineri seară, s-a terminat sâmbătă cu victoria lui Novak Djokovic, la capătul a cinci seturi extrem de disputate.

Primele trei seturi s-au jucat vineriseară, iar partida s-a reluat sâmbătă la ora 14.00. Nole s-a impus în cinci seturi, scor 6-4, 3-6, 6-7(11-9), 3-6, 10-8.

A doua semifinală a durat cinci ore şi 14 minute de joc, cu o oră şi 22 de minute mai puţin faţă de prima semifinală câştigată de Kevin Anderson.

Novak Djokovic va juca duminică, cea de-a cincea finală la Wimbledon, în compania lui Kevin Anderson. Nole a câştigat de trei ori turneul de la Londra, în 2011, 2014 şi 2015.

Sârbul are în palmares 12 titluri de Grand Slam, şase la Australian Open, trei la Wimbledon, două la US Open şi unul la Roland Garros.