Novak Djokovic, bătut măr în optimi la Indian Wells de către Nick Kyrgios

Novak Djokovic, numărul doi mondial, a fost eliminat miercuri noapte în mod surprinzător în optimi de finală la Indian Wells, de australianul Nick Kyrgios.

novac djokovicNick Kyrgios, locul 16 mondial, a făcut ce-a vrut pe teren în partida cu numărul doi mondial. Pentru a doua oară consecutiv, după victoria de la Acapulco din 3 martie, Kyrgios s-a impus în fața lui Nole.

Sârbul nu s-a regăsit deloc în meci, nu a avut nicio minge de break și a fost învins în două seturi, scor 4-6, 6-7(3-7), după o oră și 52 de minute de joc.

Nick Kyrgios se califică astfel pentru prima dată în sferturi de finală unde va juca fie cu Rafael Nadal fie cu Roger Federer.

Australianul și-a asigurat un cec în valoare de 146,575 dolari americani și 180 de puncte ATP.