Naţionala de polo a României s-a calificat la Campionatul Mondial din 2011

Echipa naţională de polo pe apă a României s-a calificat la Campionatul Mondial din 2011 de la Shanghai.

poloCalificarea survine dpă ce duminică în cadrul Cupei Mondiale de Polo organizată la Oradea, poloiştii români au învins  au învins Australia cu 9-5. România a dispus de Australia şi în grupă, cu scorul de 11-9.

Victoria a asigurat României locul cinci la turneul Cupei Mondiale de la Oradea.

Tricolorii au luptat excelent încă din debutul meciului şi, pe fondul unei apărări precise au reuşit să se distanţeze rapid la 4-2 şi 5-3. Australienii au ripostat de-a lungul reprizei a treia, dar la ultima pauză, scorul era favorabil tot României, 6-4.

Celelalte echipe calificate la Mondialul de la Shanghai sunt Statele Unite, Croaţia, Serbia şi Spania.